Living

Help Us To Pray And Provide For Ukraine

Loving God, We pray for the people of Ukraine, for all those suffering or afraid, that you will be close to them and protect them.

Prayer for Ukraine (English)
Lord, we ask You to give peace, we pray for the defenders of Ukraine, we pray for the people, for the refugees, we pray for the conversion of Vladimir Putin, we pray that we begin Lent and we go through it to your Resurrection. We realize that every crucifixion lived in you, every cross gives in life. May the Mother of God cover Ukraine and the world under her mantle. Amen

Ask God to redeem this situation by drawing many people to Himself. May Ukrainians discover that Jesus is the only true source of peace, safety, comfort, truth and freedom
For the opening of corridors both for evacuation and humanitarian aid around cities under attack in Ukraine. Many people in these cities are without heat and electricity.
For many churches that opened their doors to neighbors offering food and shelter.
For protection of many kids and parents who will spend another night in bomb shelters, metro stations or on the roads to safer places and all brave volunteers risking their lives to evacuate people.
For logistics of getting funds and humanitarian aid to churches and refugee camps so they continue to have food, medicine and other supplies.
For protection of lives but also church buildings that were built so sacrificially for years. May these churches be a beacon of light for those who do not know Jesus as their Lord and Savior!
For many pastors leading their flocks at this critical time of decision and risk. They carry a heavy burden.
For many believing men who will have to bear arms against a professional army as the war continues. There is no other alternative for them, that we know about. Pray also for the many women who are fighting as well.
For the Lord to cause the opposing army to lose the will to fight, be afraid, be confused, or use other methods to stop the war.
For many volunteers who are setting up camps for refugees, so that they will have necessary funds, places for accommodation, and physical strength to serve.
For many believers to stay strong, continue trusting the Lord and not to give in to panic, fear and desperation.

Молитви за Україну (UKRAINIAN)
МОЛИТВА КОЛИ БАТЬКІВЩИНА В НЕБЕЗПЕЦІ

Господи Боже наш, Ти вислухав Мойсея, коли він простягав до Тебе руки, і народ ізраїльський зміцнив на амаликитян, озброїв Ісуса Навина на битву та повелів сонцю спинитися. Ти й нині, Владико, почуй нас, що молимося до Тебе. Зміцни силою Твоєю побожний народ наш, благослови його справи, примнож славу його перемогою над ворогом, зміцни всемогутньою Твоєю правицею нашу державу, збережи військо, пошли ангела Твого на зміцнення захисників народу нашого, подай нам усе, що просимо для спасіння; примири ворожнечу і мир утверди. Простягни, Господи, невидиму правицю Твою, яка рабів Твоїх заступає в усьому. Тим же, кому судив Ти покласти душу свою на війні за віру православну, побожний народ наш і державу, прости їхні провини і в день праведної Твоєї відплати подай вінці нетління. Бо Твоя є влада, Царство і сила, від Тебе допомогу всі приймаємо, на Тебе надію покладаємо і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ПРО ВИЗВОЛЕННЯ ВІД НАШЕСТЯ ЧУЖИНЦІВ

Господи Боже сил, Боже спасіння нашого, Ти Єдиний твориш чудеса. Поглянь в милості та милосерді на смирення рабів Твоїх і людинолюбно вислухай і помилуй нас: бо вороги наші зібралися на нас, щоб погубити нас і знищити державу нашу та святині наші. Допоможи нам Боже, Спасителю наш, і визволи нас, заради слави імені Твого, і нехай на нас справдяться слова, сказані Мойсеєм: будьте сміливими, стійте і побачите спасіння від Господа, бо Господь бореться за нас.

Так, Господи Боже, Спасителю наш, не пом’яни беззаконь і неправд людей Твоїх і не відвертайся від нас гнівом Своїм, але в милості та милосерді відвідай смиренних рабів Твоїх, що до Тебе припадають: стань на допомогу нам і подай воїнству нашому з Ім’ям Твоїм перемогти. Погуби наміри і неправедні насмілення тих, хто йде на нас війною.

Молимось до Тебе, Владико миру і спокою нашого, щоб як щезає дим, так нехай щезнуть вороги наші, і як прах розсипається від лиця вітру, так нехай розвіються їхні злі думки знищити державу нашу Українську. Господи, втихомир тих, хто противиться заповідям та постановам Твоїм. Поверни їм пам’ять Твоєї заповіді: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться. А для тих, хто противиться цій Твоїй заповіді, пошли гнів, скорботу і ангелів лютих, які вселять в них страх і пам’ять про те, що і вони себе християнами називають.

Нехай же Господи буде воля Твоя над нами і, якщо Твоє Провидіння буде таким, щоб покласти воїнам нашим у битві за Віру і Україну душі свої, то і їм прости гріхи їхні, і в день праведного Твого Суду подай вінці нетління. Але віримо і молимось Тобі Великодаровитий Господи, що ти захистиш, втихомириш і напоумиш та до спокою приведеш всіх.

Бо Ти єси захист і перемога, і спасіння для тих, хто надіється на Тебе, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь!

Help Us To Pray And Provide For Ukraine Raise Funds for Ukraine’s Armed Forces

#ukraine
#prayforukraine
Ukraine’s ambassador to Israel, Yevgen Korniychuk, and Ukrainian citizens and supporters attend a special prayer for the Ukrainian people organized by Businessman Arie Schwartz, at the Western Wall, in Jerusalem’s Old City on March 2, 2022. (Yonatan Sindel/Flash90)
%d bloggers like this: